רונה אביב הפקות- הפקות תוכן

סדנאות כישורים חברתיים

כישורים חברתיים

אנו יצורים חברתיים בעולם חברתי. בתוך כל עולם התקשורת יש “תקשורת חברתית”, כללי התקשורת החברתית נקראים “כללי חברות” ואלה כללים שאנו לומדים מ-”סוכני החברות” שלנו. הראשונים הם ההורים שלנו ואז דרך “קבוצת השווים” שהם החברים המלווים אותנו במסגרות הגן, הלימוד, הצבא ועד לחיים הבוגרים – חברים למקומות העבודה וכו'.

סדנאות הכישורים החברתיים הן המקום לפתח ולתרגל מושגים וכלים מעולם התקשורת החברתית שזה בעצם התפקיד של החברה. הסדנא תהווה מיקרוקוסמוס לחברה ותספק את המרחב הקבוצתי התומך והמפרה עבור המטרה הספציפית הזו.

מהם כישורים חברתיים?

בני האנוש חיים בקהילה ומסתמכים זה על זה – כישורים חברתיים מקבילים לכישורים הישרדותיים.

כישורים חברתיים טובים, הינם היכולת להרגיש בנוח בניהול אינטראקציות חברתיות, יצירת קשרים אישיים ומקצועיים חדשים והיכולת להביע את מי שאתם בכל קבוצה ואף בעמידה מול קהל. חשיבות כישורים אלו בחיינו כחלק מחברה סוציאלית הינם מהותיים לכל אדם ואני מאמינה כי אדם חי במידה בה הוא מתקשר.

מדינת ישראל מדורגת במקום גבוה במדד האושר מכיוון שאנשים חשים פה את הדבר החשוב ביותר לאדם והוא – שייכות חברתית קהילתית.

נבדק ונמצא כי הדבר החשוב ביותר לאדם לאחר צרכיו הבסיסיים כמובן, הם יחסים משמעותיים. ניתן לפגוש אדם רק עד איפה שהוא פוגש את עצמו. חלק גדול להשגת השינוי בחיינו בתחום התקשורת, החברה והיחסים, הוא ראשית לקבל את עצמנו כפי שאנחנו כי ברגע שנקבל את הגבולות שלנו נוכל להתעלות מעליהם. 

פיתוח כישורים חברתיים באמצעות משחק

"כל העולם במה וכולנו שחקנים” (שייקספיר)

בדיוק כמו במשחק כך גם במשחק החיים, שחקן טוב הוא שחקן אותנטי. נשתמש בכלי המשחק על מנת לפגוש ולהציג את עצמנו יותר עמוק ויותר אמתי. בסדנה נלמד, נפתח ונתרגל את כישורי המשחק הטבעיים שלנו וניישם אותם על חיי היום יום ויחסים. 

איך לשפר כישורים חברתיים? ולמי מתאימות הסדנאות?

כמו כל דבר אחר בחיים, על מנת להשתפר יש לתרגל. הסדנאות מתאימות לכל מי שמעוניין לחזק את יכולותיו התקשורתיים, החברתיים והבינאישיים. כל מי שחווה חרדה נפשית ו/או פיזית בעת אינטראקציה חברתית. כל מי שרוצה להעשיר את עולמו החברתי. כל מי שמרגיש כי אינו מצליח להביא את עצמו במלוא אישיותו אל החברה ולידי הגשמה. 

הסדנאות מתאימות לכל מי שאי פעם אמר את אחד המשפטים הבאים:

* "החלום הכי גדול שלי בחיים זה להיות חברותי"

* "אני מאוד מחוזר בזכות המראה שלי ולצד זה אני חש תסכול מחוסר היכולת שלי לנהל

    אינטראקציה חברתית, ומהפער של איך שרואים אותי מבחוץ ומאיך שאני מרגיש   

    מבפנים"

* "אני מאוד אוהב חברה, אבל אני חש כי החברה לא מבינה אותי"

* "הייתי רוצה להביא את עצמי יותר"

* "אני יודע שמפספסים אותי"

לאחר שנים רבות של עבודה עם אנשים, עיסוק ולימודים בתחומי האדם, החברה, התקשורת, הגוף והנפש, החלטתי לקחת את המשיכה הטבעית שלי לתקשורת עם אנשים וחיבור בין אנשים ולבנות סדנאות מאורגנות.

לאורך השנים הדרכתי והובלתי קבוצות מקהלים שונים, כאשר לנגד עיניי העצמת הפרט והחיבורים החברתיים.

שנים של לימודי: תקשורת, הנחיית קבוצות, חברה, משחק, טיפול ואימון גופני העניקו לי ידע נרחב כיצד לפתח כישורים אלה בקרב אנשים.

עבדתי עם אנשים מכל הגילאים, אנשים על הספקטרום התקשורתי ואף בעלי לקויות קוגניטיביות.

משפט שאני מאוד אוהבת לשמוע הוא "פעם הייתי ביישן" ואני מאמינה שכל אחד שרוצה לעבור שינוי, יכול!

כלים לפיתוח כישורים חברתיים

בסדנאות שלי אני משלבת אימון, דמיון מודרך, מיינדפולנס, ביטוי גופני ורגשי, כלי משחק, תמיכה קבוצתית והתנסות מעשית. נתחיל במסגרת האינטימית והעוטפת של הקבוצה ומשם נעבור לאינטראקציות “בחיים האמתיים”.

איך לתרגל כישורים חברתיים בבית?

בסדנה נקבל ידע וכלים בתחום הגוף, הנפש והתקשורת. אימון גופני, ביטחון עצמי ושפת גוף, חיבור לעצמי ולרגע, נשימה ויציאה מלחץ, יצירת שיחה ואינטראקציה חדשה, הצטרפות טבעית ונכונה לאינטראקציות וקבוצות קיימות, ניהול סיטואציות חברתיות וכו'. אותם נתרגל בבית ובחיי היום יום כל אחד בסביבתו המשפחתית, חברתית ותעסוקתית. במפגשים נביט יחד על התרגולים, נלמד, נתחזק ונשתכלל מכך.

אני יודעת שהשילוב של כל הכלים האלו יחד, הוא זה שיביא לשינוי ולאיחוד של העולם הפנימי והחיצוני ובכך, יביא לאדם שלם.

הסדנאות מקצועיות ומכילות. יחד עם זאת מלאות בכייף ובשמחה.

כל אחד שמגיע לעשות שינוי בחיים שלו, תורם גם לאחרים, זוהי העצמה הדדית.

כל מי שמרגיש שהוא רוצה את השינוי הזה בחיים שלו, זה הזמן לעשות את הצעד הראשון ולהתקשר אליי. 

**אנו נערוך פגישה אישית לתיאום ציפיות, ווידוא התאמה והכנה לקראת תחילת הסדנה. 

הסדנאות מחולקות למספר קבוצות, כל קבוצה והצרכים שלה והסביבה החברתית שלה.

כישורים חברתיים לילדים

כי הכי טוב להתחיל בהתחלה. בית הספר הינו סביבת לימוד עיונית ומעשית-חברתית. בשני המקרים לדעתי חסר מאוד הלימוד של ה- איך. איך לומדים? איך מתחברים? ואיך מתקשרים? כמו שיש "הוראה מתקנת" כך אני מציעה את הסדנה ל"פיתוח כישורים חברתיים". במהלך 15 שנים שאני בעלת עסק להפעלות והצגות לילדים אני עובדת עם חינוך רגיל, מיוחד ושילוב בניהם. ראיתי כיצד ילדים מיוחדים מקבלים יחס מיוחד במערכת החינוכית של  לימוד והעשרה בתחום התקשורת החברתית והבינאישית וכיצד הם פורחים וכבר יכולים ללמד אותי,  ולא הבנתי למה לילדים "הרגילים" לא מגיע יחס מיוחד? כל אחד הוא יחיד ומיוחד וכולנו יכולים ללמוד ולהשתפר בדבר הכה משמעותי הזה. 

מקצועיות עבודתי עם ילדים היא לדעת כיצד להוציא מהם את המיטב. שמתי דגש על העצמה אישית וחברתית. הייחוד המרכזי שלי הוא בכך שתמיד זכרתי את שמות כל הילדים, ובסוף הפעלה הורים וצוות חינוכי ניגשים אלי ואומרים בפליאה והתרגשות: "הילד הזה אף פעם לא משתתף". "הילדה הזאת אף פעם לא עוזבת אותי ביום הולדת". "הילד הזה אף פעם לא מתקרב לבובות גדולות". "הילדה הזאת אף פעם לא נותנת למפעילה לאפר אותה". הילד ביקש אותך ליום הולדת, הוא אף פעם לא רצה יום הולדת". 

סדנה לילדים -גילאי 9-15 

(בחלוקה לשתי קבוצות: ד-ו , ז-ט )

חלק מהסדנא תהיה משותפת וחלק לילדים בנפרד ולהורים בנפרד.

חווית הסדנא תהיה כיפית, משחקית, לבבית, מכילה, מעצימה ומחברת. 

חלקה תתקיים בסטודיו, חלקה תתקיים בחוץ בסביבת ילדים

סדנה לנוער- גילאי 16-18

גיל ההתבגרות הינו מאתגר מאוד חברתית, כאשר הנושא החברתי הוא המרכזי והמהותי בשנים אלה. אנו בונים את ה-אני- העצמי שלי בהתבסס על המראה החברתית, אלו שנים בהן הידע, הכלים וההתנסות הממשית יכולים לעשות הבדל משמעותי בחיים החברתיים ובחיים בכלל לאותם נערים ונערות.

העבודה תעשה בסטודיו ובחוץ בסביבה חברתית.

סדנה למקומות עבודה

משאבי אנוש אינה המחלקה היחידה המניבה רווח מסדנאות חברתיות. פיתוח אישי וחברתי מוביל לפיתוח מקצועי. כי אנשים עובדים עם אנשים, ואנשים קונים מאנשים.

בסדנאות מקומות העבודה נשים דגש על הכישורים הייחודיים לכל אחד וכיצד עולמו העשיר של כל אחד יכול לבוא לידי ביטוי ולתרום לקבוצה.

בסדנה נחדד כישורי משחק, הגשה ופרזנטציה, כישורי תקשורת במשא ומתן וחיזוק הקשר החברתי למען שיפור איכות חיי הפרט והרגשת שייכות לקבוצה.

בעידן המודרני גישת “העובד במרכז” היא המובילה ועל כן, מושקעים משאבים לחיזוק וביסוס עולמו האישי וכחלק מהחברה המקצועית לה הוא שייך.

סדנה לגילאי 18-108 לפיתוח כישורים חברתיים ומקצועיים- 

סדנה זו מיועדת לכל אלו שרוצים לחזק את הכישורים החברתיים- תקשורתיים ולהעצים את עולמם האישי והחברתי ולהרגיש נוחות, פתיחות, קלילות בעת אינטראקציות חברתיות. מתאים לרווקים/רווקות, אנשים שרוצים להגדיל את המעגל החברתי שלהם, לחזק את הכישורים השיווקיים שלהם ויכולתם להביא את עצמם לעולם.